0,00 Kč s DPH

BOLEN DRAVÝ (I. část)

Spisovatel a vášnivý rybář Ota Pavel nazval boleny „stříbrnými letadly na dálkových tratích“. Kdo někdy viděl tuto rybu plnou volnosti vyrazit za kořistí, musí mi dát za pravdu, že se jedná přímo o raketový start. Takže přirovnání našeho nejznámějšího autora rybářských povídek je celkem trefné. Při loveckých toulkách za boleny musíme být vybaveni vytrvalostí a velkou dávkou trpělivosti. Musíme si dát velký pozor, abychom si ryby hned nevyplašili. Pokud nás lovící ryba spatří, bude klidně lovit dál i v naší blízkosti, ale námi prezentovanou nástrahu už nevezme. Jedná se o velmi chytrého protivníka, kterého není rozhodně jednoduché přelstít.

Bolena není jednoduché přelstít, ale když se nám to podaří, jsme odměnění krásným soubojem.

Bolen je jednou z našich největších kaprovitých ryb, dorůstá velikosti i přes 10 kg váhy. Tvar těla je pro bolení způsob života dokonalý - je torpédovitý, přizpůsobený proudům a rychlému pohybu. Ploutve jsou velké a vykrojené s ostrými špičkami.  Hlavu má bolen spíše malou než velkou, tlamu však značně rozeklanou a prostornou mírně namířenou vzhůru. Pysky má tuhé a spodní Otevřená bolení tlama je poměrně velkáčelist znatelně přečnívá přes horní. Oko je středně velké a poněkud výše položené. Elegantní tělo je pokryto středně velkými šupinami. Bolen je stříbřitý, lesklý, na hřbetě modrošedý až šedozelený, břicho bývá bílé. Bolen pohlavně dospívá v 3. až 6. roce života a tře se při teplotě 8 – 10 stupňů Celsia. Před třením podniká kratší tahy proti proudu na trdliště, která představují proudy se štěrkovitým dnem. V jezerech se vytírá na písčitém dně, ale i na kamenech a potopených větvích. V údolních nádržích se vyráží třít do přítoku. Samice naklade 180 000 – 500 000 jiker, ze kterých se v závislosti na teplotě vody po 6 dnech vylíhne plůdek. Plůdek se živí planktonem, odrostlejší rybky loví hmyz, larvy i drobnější potěr. Velcí boleni jsou vyslovenými dravci, i když nebývá výjimkou, že se dají ulovit i na nástrahy rostlinného původu.

Bolen je pro rybáře těžkým soupeřem. Ulovit ho cíleně není vůbec jednoduché. Nejlepší na úlovky přívlačí bývá začátek sezóny, pak se většina nástrah stává okoukanými a Krásný úlovek ze slunečného dnedalo by se říct, že i boleni mají prázdniny. Další úspěšné období většinou přichází s babím létem. Teplé počasí v září nám dokáže připravit neopakovatelné zážitky ze soubojů s touto velmi rychlou rybou, kdy už samotný záběr je proveden s ďábelskou razancí.

 

Navzdory své velké plachosti a opatrnosti se bolen při lovu chová nejhlučněji ze všech našich dravých ryb. Jeho zálovy v hejnu malých rybiček je možné slyšet a vidět po celý den, i když největší aktivitu vyvíjí za svítání a v podvečer. Bolen dokáže za svojí kořistí urazit i větší vzdálenost a nejčastěji se zdržuje v místech s hustým výskytem malých rybek. Velký kapitální kus bývá většinou samotář, ale menší dravci často loví v hejnu několika kusů obdobné velikosti. Lovící boleni se dokáží neuvěřitelně rychle přemisťovat z místa na místo a způsobit pěkný rozruch v hejně rybek. Při správném pozorování tohoto chaosu můžeme v jejich lovení najít určitý systém. Zjistíme, že zálovy se velice často opakují na stejných místech.  Takže si můžeme zkusit postup lovícího bolena vypočítat. Ideální v této situaci je podat nástrahu v okamžiku, kdy se lovící dravec přibližuje k hejnu nebo přímo během útoku.

Pokračování příště... :)

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.