0,00 Kč s DPH

BOLEN DRAVÝ (II. část)

Bolena není možné ulovit vždy a všude a na každou nástrahu. Lovící dravec si z hejna vytipuje jednu rybku, kterou pronásleduje. Ta se snaží uniknout celou řadou různých kliček, ale bohužel toto naše nástrahy nedokážou. Alfou a omegou u vláčení bolenů je rychlost vedení nástrahy. Nemusíme s nástrahou sprintovat jak na závodech, ale rozhodně ji vedeme rychleji než při chytání jiných dravců. Mimo rychlosti se snažíme nástraze vdechnout život různým pocukáváním nebo následným zastavením či přidáním rychlosti. Pokud se nebojíme s vedením nástrahy experimentovat, tak se můžeme rychleji trefit bolenům do vkusu.

I boleni si zaslouzi zivot...

V teplejším ročním období (tedy začátkem vláčecí sezóny) loví boleni u hladiny, kde se specializují na rybí potěr. Tomu je třeba přizpůsobit techniku lovu. Jsou vhodné malé nástrahy, které se rychleji vedou vodním sloupcem maximálně však do 50 cm pod hladinou.  Na podzim je počasí chladnější, ryby se stáhnou do větších hloubek a i rybky, které boleni loví, jsou větší. Na tuto skutečnost bychom měli správně reagovat při volbě nástrahy. V tomto období se nejlepšími nástrahami stávají woblery s potápivostí kolem 2 metrů. Ale nesmíme zapomenout na to, že v chladnějším období je lepší i při lovu bolenů vést nástrahu pomaleji.

Pravda je však taková, že dokonce i v těch nejpříznivějších podmínkách nemusíme ulovit nic, pokud nepoužijeme správnou nástrahu. Boleni na různých místech loví pokaždé jinak a vždy k tomu využívají dané podmínky. Proto se jenom v krátkosti zmíním o boleních nástrahách.

Na dobře zvoleném náčiní je souboj s takovýmhle krasavcem skutečným zážitkem.

Twistery, rippery, banja – tyto gumové nástrahy se při správném vedení agresivně pohybují a vytvářejí hydroakustické vlny, které mají boleni rádi. Tyto nástrahy fungují zejména v období stoupající přikalené vody a vracení do normálu. Z barev se mi osvědčila stříbrná, bílá s černým nebo modrým hřbítkem, šedá, průhledná s flirty.

Bolen chycený na bílého twistera

Rotačky a plandavky – jsou velice účinné a za určitých podmínek bývají úspěšnější než kterákoliv jiná nástraha. Vedeme je těsně pod hladinou a není špatné s nimi občas i o hladinu zavadit. U plandavek mně spolehlivě fungovaly štíhlé stříbrné modely. U rotaček sázím také na stříbrnou a oproti plandavkám mají tu výhodu, že pracují i při pomalejším tažení.

Večerní úlovek na plandavku

Woblery, popy – na trhu je jich téměř neomezená nabídka, takže volba správného typu k lovu se může zdát být velmi těžká. Ale když zvolíme štíhlý model v délce 6 – 10 cm s potápivostí do 1 metru v barvě rybek, které se v dané lokalitě zrovna nacházejí, určitě nic nepokazíme a spíše se trefíme do černého. Útok bolena na wobler většinou přijde hned po dopadu na hladinu nebo když ho při vedení zastavíme. Wobler je jedna z nejlepších nástrah na samotářsky žijící boleny.

Na boleny samotáře platí woblery

Lov bolenů na woblery typu poper je nejnapínavější způsob jejich chytání. Jsou to woblery s charakteristickým způsobem pohybu, který vytváříme špičkou prutu. Při tomto způsobu lovu může být někdy až neskutečně těžké zachovat klid a počkat se zásekem na správnou chvíli. Při popování, ale vlastně při lovu bolenů obecně, pamatujme, že oči mohou klamat a reflex je rychlejší než myšlenka.

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.