0,00 Kč s DPH

Hmyzí woblery

Snad každému rybáři lovícímu přívlačí pstruhy a jelce se stalo, že nemohl u vody dostat záběr, přestože ryby byly zjevně velmi aktivní. Ryby často sbírají hmyz a jiné nástrahy je prostě nezajímají. Pokud máme s sebou muškařské vybavení tak je problém většinou vyřešen, ale jdeme li pouze s lehkým přívlačovým prutem, pak není vůbec snadné rybám nabídnout něco, na co by mohli zabrat.

Jelec čekající na topící se hmyz

Jistou možnosti je použití hmyzích woblerů. Dříve tyto nástrahy pocházely většinou z domácí dílny rybářských kutilů, nutno říci, že některé z nich dosahovaly výborné kvality. Dnes jsou však dostupné i některé komerčně vyráběné modely.

Jedním z výrobců, kteří se specializují přímo na hmyzí woblery, je polská společnost „STEPANOW – FISHING”. Vznikla v lednu 2010 a všechny wobblery této společností jsou vyráběny výhradně Krzysztofem Stepanowem, samozřejmě ručně z lipového dřeva. Každý wobbler je přesně testován na tekoucí vodě, aby se do rukou zákazníka dostal kvalitní výrobek. Wobblery jsou označeny jeho iniciály K. S. a také polskými národními barvami.

 Hmyzí wobler v akci

Jak již bylo řečeno, tyto woblery se hodí především k lovu ryb, které špatně reagují na klasické nástrahy, jako jsou rotačky nebo woblery imitující rybičky. Velice úspěšné jsou při lovu v nadjezích kde pod hladinou stojí jelci nebo pstruzi, kteří čekají na hmyz padající z okolních stromů. V těchto chvílích ryby reagují nejlépe hned na dopad nástrahy na hladinu. Je vhodné netáhnout hmyzí wobler plynule ke břehu, ale pocukávat sním u hladiny, tedy snažit se napodobit chování tonoucího hmyzu. Úspěšným může být také pouhé přidržení wobleru na napnutém vlasci. Proud nástrahu jemně rozkmitá a v tuto chvíli zpravidla přichází záběr. Záběry bývají při tomto způsobu vedení velice razantní stejně jako při lovu na jiné hladinové nástrahy.

V praxi to vypadá tak, že si vytipujeme rybu a wobler nahodíme asi 30cm před její hlavu a necháme ji splavávat s jemnými poškuby. Většinou se záběr dostaví krátce po náhozu.

Duhák, který se nechal přelstít "hmyzákem"

Některé kusy se však jedou na nástrahu pouze podívat a sledují ji ze vzdálenosti několika centimetrů, aniž by ji atakovaly. V tom případě je lepší nahodit wobler na ocas ryby. Využijeme momentu překvapení a ryba většinou nemá čas si wobler prohlížet a ihned na něj zaútočí.

Nechci ale, aby někdo bral tyto řádky jako nějaké dogma, jelikož v různých podmínkách můžete získat zcela jiné zkušenosti. 

Samozřejmě lze tyto woblery vodit i klasickým způsobem. Při tomhle vedení se woblery pohybují mělce pod hladinou – tak 20-40cm. Právě v této hloubce se často pohybují i ryby číhající na kořist plující na hladině.

Lovem jelců a pstruhů však možnost použití hmyzích woblerů zdaleka nekončí, i když jsou pro jejich lov primárně určeny. Poměrně dobře na tyto woblery reagují i okouni, zvláště loví-li těsně pod hladinou. Obětí těchto nástrah se však mohou stát všechny ryby, které přijímají hmyz z hladiny jako boleni, perlíni a další.

 Na napodobeniny hmyzu se dají chytit i okouni

Zájemci, kteří by chtěli vyzkoušet lov na tyto zajímavé a neokoukané woblery a mají problémy sehnat je v jejich rybářském obchodě, je mohou koupit na specializovaném přívlačovém e-shopu www.privlac-shop.cz.

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.