0,00 Kč s DPH

Hodnocení testovaných prutů Norstream 2011

 

V loňském roce před mistrovstvím světa v lovu dravých ryb ze břehu v Itálii byly české přívlačové reprezentaci společností Norstream poskytnuty pruty k testování a případnému užití na samotném mistrovství. Konkrétně se jednalo o zástupce v roce 2011 nové výrobní řady prutů Provokator a později i novinky druhého pololetí prutů řady Spiker a v neposlední řadě opět novinku připravenou i na základě požadavků český závodníků řadu Dynamic CZ.

 

I přes to, že závodníci pruty řady Provokator měli k dispozici před MS jen pár dnů, tak jim velice rychle sedly do ruky a svou práci na dravé řece s bojovnými pstruhy potočními odvedly. Na podzimním mezinárodním přívlačovém závodě Norstream cup v Jestřabicích již byly v rukou reprezentantů a dalších ne méně špičkových závodníků vidět všechny zmiňované testované řady prutů Norstream, s nejjemnějšími zástupci Provokátorů se lovilo zejména na nymfy a vosí larvy, Dynamici CZ odváděli svou práci s menšími woblírky a plandavkami, delší Spikery věrni svého názvu ,,smečovaly“ plandavky daleko od břehu.

Dnes v zimních měsících je tedy čas zhodnotit zapůjčené pruty, které za sebou mají několik odchytaných závodů a stovky hodin běžného rybolovu. Pro zachování co možná největší autenticity předávaných zkušeností ,,testery“ níže bez jakékoliv úpravy vkládám jejich příspěvky a věřím, že Vám tímto ušetříme trochu života při výběru vhodného prutu, přičemž se zkoušené pruty nevyhnou ani jisté kritice. Předem Vás ještě upozorňuji, že ne každý závodník je i pisálek, ovšem snad i to přinese čistotu předávaných informací.

 

 

výrobní řada Provokator

Oto Hlaváč Provokator PRS-602L 1-9g

 

Provokator 1-9 g jsem si z pelety nabízených prutů pro testování vybral po předešlém seznámení s jeho prototypem. Už prototyp mi do ruky sednul. S finálním prutem jsem od konce srpna nachytal přes 100 hodin čistého času a absolvoval jsem s ním tři závody (řeka Sázava, Český Štemberk – menší tloušti a ježdíci; řeka Sázava, Havlíčkův Brod – okouni 15-25 cm; Jestřabice – duháci v průměru 35 cm) a i díky němu se našemu týmu povedlo historicky první vítězství v Extraligovém kole na Sázavě v Havlíčkově Brodě.

 

Váha prutu

Prut je velice lehký a vyvážený, ve spojení s použitým navijákem Shimano Rarenium nebo MgS se z rybaření stává příjemná záležitost po celý den.

 

Délka prutu

K dispozici jsem měl prut v délce 6 stop, který umožňuje pohodlné chytání z vody nebo ze zarostlých břehů kde s prutem 2,4 m nelze ani nahodit. Na vzdálenost desítek metrů, ovšem jako s každým krátkým prutem nastává problém s prosekáváním ryb, zejména štik.

 

Stavba prutu, použité komponenty

Prut má dělenou celkem 28 cm dlouhou rukojěť, ukončena je odolným gumovým špuntíkem. Sedlo navijáku bylo použito plastové Fuji, spodní závit sedla kryje černá pěnová část, která se po několikátém chytání ošahá, zjemní a je velice příjemná; horní část sedla tvoří plast krytý korkem, který po dobu mého používání kromě ztmavnutí nenese žádné poškození. Dělenou rukojěť při mnohohodinovém chytání používám i k jakému si odpočinutí, kdy si prut na nějakou dobu vezmu jen za úzkou část nekrytého grafitu pod sedlem navijáku. Na klasickém místě nad rukojetí je osazeno ,,očko“ pro přichycení nástrahy, které u některých prutů chybí. Vlastní blank prutu je velice  tenký, špička přes svoji jemnost není vlisovaná nebo vlepená. Nejjemnější část špičky je od černého prutu barevně odlišena – bílo oranžově, při vlastním chytání to nijak nevyužiji, takže bych tento přepych oželel. Dva díly prutu se spojují trnovým spojem, který po čtyřměsíčním chytání nedoznal opotřebení a v praxi jsem se spojem nepozoroval žádný problém. Blank je osazen velice kvalitními lehkými jednonožičkovými očky. Z mého pohledu bych výrobci vytknul koncové očko, které má na své horní části výstupek, za který se občas zejména při hodech spodem zachycuje vlasec – toto umocňuje překroucení vlasce při chytání s rotačkou bez obratlíku (používaný vlasec Raptor a Colmic 5000x 0,10 a 0,12) – stejná očka jsou podle mého názoru osazena na prutu Sfida od Spra. Pokud by byl prut můj, vzal bych pilník a výstupek koncového očka zešikmil směrem k rukojeti.

 

Odhozová hmotnost 1-9 g a odhozové vlastnosti prutu

Prut uvedenou ideální odhozovou hnotnost zcela splňuje, ovšem díky jemné špičce jsem  ho bez větších problémů použil při chytání na třínulky, nejmenší marmyšky a mušky s wolframovou hlavičkou. Na druhou stranu jsem s ním chytal na přetížené rotačky velikosti 1 a střední plandavky, zvládl vše a zde vidím jeho největší sílu – jeho univerzálnost – kdy díky jemné špičce nahradí vyslovené ultralighty od Mikada a jde s ním díky tužšímu spodku těla přejít k chytání na těžší nástrahy. Osobně jeho potenciál nejvíce ocením při chytání na třpytky velikosti 00 až 1, při gumování s hlavičkami okolo 2 g.

S délkou náhozů jsem byl vzhledem k jeho délce velice spokojený, délku náhozu po chvíli praxe kupodivu prodlužuje zmenšení průvěsu až na 10-20 cm.

Přesnost náhozů je pro takto jemný prut s 1 g zátěží nadprůměrná, jako u délky hodu tomu pomáhá velice rychlá špička, která po odhodu drží směr a nevibruje.

 

 

Zásek a zdolávání

Při chytání na tohoto Provokatora si nemůže rybář dovolit ztratit koncentraci, kvůli jemné špičce musí po záběru následovat okamžitý zásek, na druhou stranu tento prut eliminuje kopance velkých tloušťů při záběru a úspěšnost záseků těchto ryb se zvětšuje. Zdolávání ryb musí být rychlé a energické, rybář se nemusí bát, prut skvěle pohlcuje rybí výpady a procento spadlých zejména menších ryb se mi s tímto prutem výrazně snížilo. Na prutu je dobře cítit 6 cm okounek a naopak prut dokáže z proudu vyheverovat i větší rybu, toto spojení díky jemné špičce a tužšímu tělu  - opět vyzdvihuji univerzálnost prutu.

 

Obal prutu

Výrobce pro obal prutu použil příjemnou šedivou semišovou látku, ovšem komora na spodní díl je při ne příliš dobře udělaném horním švu příliš úzká a při neopatrném zacházení byste si mohli  při vyndávání prutu z obalu nožičku očka na spodním dílu v lepším případě ohnout.

 

 

 

Na závěr 3x plus a mínus prutu

 

+                                                         -

univerzálnost                                     koncové očko za které se může zachytávat vlasec

významné snížení padání ryb            úzká komora obalu prutu na spodní díl – nevhodný šev

velice lehký a pohledově gracilní     cena k 6000 Kč, ovšem odpovídá kvalitě a značce

 

 

Jiří Špáda Provokator PRS-612L 2-10gr a Provokator PRS-742L 2-10gr

 

Chytám dva roky na Stage a jsem s ním velice spokojený a tak jsem čekal co Norstream vloží do prutu Provokator.

První jsem zkoušel kratší Provokator PRS 612L a to na řece Sázavě. Měl jsem trošku obavu, že by mi mohl spíše vyhovovat prut PRS 592UL 0,8-7gr z důvodu menší gramáže, ale po pár náhozech s 00 Aglia long a prvních chycených tlouštích bylo po obavách. S tloušti ve velikostech 20-40cm prut fungoval jak má a ryba se v proudu bez problému dala uvodit a korigovat tak, aby nenajela do překážek a neuvolnila si nástrahu. S prutem se velmi přesně nahazuje a pro tento prut se mi osvědčil průměr vlasce 0,12-0,14. Dala by se použít určitě i 0,16, ale to už je zbytečně silné a zastírá to přednosti prutu. Jako naviják jsem použil Daiwa Steez a musím říci, že takto krátký prut vyžaduje lehký naviják. Prut jsem typoval hlavně na  použití woblerů a to nejen závodních 2,5 cm dlouhých. Vyzkoušel jsem woblery až do 7 cm a při nahazování prut nejevil známky přetížení. U menších woblerů je krásně cítit zda wobler pracuje, či ne. Vibrace se přenášejí do rukojeti velice dobře. Pro mě neobvyklá ,,dělená“ rukojeť prutu ve mně vzbuzovala trošku obavu, ale rychle jsem si zvykl. Určitě to dělení ubralo na váze, což musím vyzdvihnout, protože prut je opravdu lehký. U některých prutů se mi občas stává, že se povoluje úchyt navijáku a musí se dotáhnout. Utáhnutí většinou znamená krátké pozastavení tahu nástrahy. U tohoto prutu můžu dotáhnout sedlo lehkým pootočením dlaně s malíčkem bez jakékoliv přestávky. Materiál rukojeti je podle mě dobrý, přesněji to ale ukáže čas.

Libí se mi, že prut má úchyt na nástrahu, absence tohoto úchytu mě u prutů osobně vadí.

Spojení prutu zajišťuje trnová spojka, která velmi dobře sedí a nepovoluje se. Očka prutu jsou lehká a dobře posazená i olakovaná. Jedna jediná výtka k očkům je koncové očko. Při náhozech přes hlavu není problém, ale při nahazování spodem občas smyčka z vlasce zachytí za horní výstupek na očku.

Testovaná délka prutu 1,86 m je velmi dobrá na menší zarostlé řeky, nebo lov z loďě. S prutem není problém nahodit i 30 m, ale nástraha se hůře vede, ale to není vada prutu, je to o zvolení jiného delšího prutu. Pro mě je tento prut jedničkou na woblery s použitím vlasce do 0,14. Myslím, že by si prut zasloužil o trošku lepší provedení obalu (velmi pěkný obal má Spiker a je cenově níže). Pokud mluvím o obalu, mohla by firma Norstream zařadit do prodeje tubusy na tyto pruty třeba na 3-4. Logo firmy na obalu by bylo určitě dobré.  Když jsem před chvilkou zmínil prut Spiker tak mi to nedalo a vzal jsem do ruky podobný prut od Spikra. Spikr má určitě tuší tělo (větší průměr spodního dílu) není tak citlivý, nesedí mi tolik v ruce, ale poměr cena x výkon je nadprůměrná. Takže tady bude na rybáři, kolik může do nového prutu investovat a obě dvě volby budou velmi dobré.

 

Druhý prut je Provokator PRS-742L 2-10gr. Prut jsem testoval při mistrovství republiky na přehradě Hracholusky, kde byla hlavní lovná ryba okoun a občas štika. U prutu byla pro mě vyhovující délka 2,24 m pro delší náhozy a lepší vodění nástrahy. Očka, rukojeť a spojka jsou stejné jako u 612.  Co není stejné, je akce prutu. Tím, že je delší tak při zdolávání větší ryby prut lépe vypružuje výpady ryb. Okouny tažené z 25 m dálky zvládal prut dobře a i na tuto dálku byl velmi dobře poznat záběr. Ryba mi spadla jen jedna a to až před podběrákem. Na 5 cm woblera jsem na tento prut chytil štičku okolo 50 cm a stačil lehký zásek a ryba byla správně proseknutá. Vše je to ovlivněno rychlou akcí, což je u těchto prutů priorita.

 

Druhé zatížení prutu jsem vyzkoušel na přehradě Jestřabice. S pandavkou 2 g jsem házel o pár metrů dál než ostatní s podobnou nástrahou. Nevím, co ostatní měli za vlasec, ale já jsem chytal s 0,12 (jednalo se o vlasec Stroft, který má skutečně naměřenou tloušťku 0,138) a myslím, že tento průměr vlasce pro takovéto závody vyhovoval. Ryby se chytaly okolo 40 cm a chytil jsem na tento prut i 45 cm, což není normálně u pstruha duhového velká míra, ale tady byla váha ryb dvakrát větší, než je běžné. Prut při takovéto rybě fungoval velice dobře a pracovalo tak ¾ těla prutu a to znamená, že má ještě dostatek rezervy na zdolání větší ryby.

Ryba byla chycena na oranžovočervenou plandavku s jednoháčkem, který opravdu vynikal pevností, při tak slabém drátu. Pevnost háčku je určitě dána i jeho tvarem.

 

Druhou plandavku, kterou jsem dostal na testování, jsem použil ke konci závodu, protože bylo potřeba házet co nejdále. Její chod jsem zjemnil twistrem. Také tento typ má velmi pěkný chod a pro nasazené pstruhy byl velkým lákadlem. Tato třpytka je opět osazena pevným jednoháčkem.

 

Oba tyto pruty bych rád vyzkoušel ještě na větších rybách (přes 50 cm). Podle posledních poznatků a uvláčení 70 cm kapra  (bohužel za ocas) na prototyp Provokatora si myslím, že to pruty dobře zvládnou.

Když jsem půjčoval pruty kolegům, tak jich dost řeklo, že tyto pruty mají vcelku tuhý spodní díl prutu. Myslím, že je to ovlivněno tím, že plno těchto lidí je vlastníkem Arealu, nebo Stage a tyto pruty jsou mnohem měkčí. Je to úplně jiná konstrukce prutu. Nelze tyto pruty srovnávat. Každý je cílen na jiný způsob chytání.

Závěr je u mě takový, že bych vyměnil pouze koncové očko a zlepšil provedení obalu. Cena je podle mě odpovídající kvalitě použitých materiálů.

 

 

Michal a Tomáš Čepelák – Provokator PRS 612L a PRS 732UL

V srpnu do České republiky dorazila nová řada prutů Norstream s označením Provokator. Vybírám si PRS 612L dlohý 186 cm v gramáži 2 – 10 g. V porovnání s Arealem má rychlou akci díky tužšímu spodnímu dílu, což slibuje možnost dalekého náhozu a snadnějšího zdolání větších ryb. Dělená rukojeť je tvořena tvrdým kvalitním korkem. Tato udice splňuje nejpřísnější kritéria a určitě si najde mnoho obdivovatelů. Osobně jsem s tímto prutem velmi spokojen a odchytal jsem s ním celé MS v Itálii. Jasnou nevýhodou pro mnoho rybářů bude vysoká pořizovací cena.

 

Na podzimní část sezóny jsem si zapůjčil Provokator PRS 732 UL v délce 220 cm a gramáži 1–9 g. Může být nástupcem různých typů chvějivých špiček a jigových prutů. Jeho jemná rychlá špička, vytvořená ze tří druhů uhlíků okamžitě přenáší jakýkoli kontakt přímo do korkového děleného držadla a informuje lovce o záběru. Špička je opticky vyvedena v bílé barvě s červeným signalizačním koncem. Prut je velmi jemný a využije se především při lovu okounů a jelců. Jeho nepatrnou nevýhodou bude omezená odhozová zátěž a jistě i opět vysoká pořizovací cena. Provokator je vyráběn v několika délkách a různých gramážích, ze kterých by si měl každý zapálený vláčkař určitě vybrat.

 

Pavel Vokál Provokator PRS 612L

Jak prut vyhovoval celkově: Prut vyhovoval velmi dobře. Celkové hodnocení, jedná se o víceúčelový univerzální prut pro lehčí sportovní formy přívlače.

Jakou vidíš cílenou rybu na tento prut: Nalovil jsem na něj spousty potočních pstruhů do 35 cm, tlouště i 45 cm a menší štiky a okouny. Vždy dobrá funkce.

Co zvládne zátěžově: Pstruhy do 35 cm dobře, ve větším proudu na větší ryby už prut moc nestíhá. To považuji za jedinou nevýhodu. Výhodou je vysoká univerzálnost. Dá se na něj chytat velmi dobře a přesně na řadě typů řek.

Jak se na něj zdolávají ryby-padají ano ne: Nespadla mi snad žádná ryba.

Jak ti vyhovuje konstrukce prutu: Mohl by být trošičku tužší ve své konstrukci, špička je dobrá, rukojeť očka velikost o.k., koncové očko o.k..

Závěr: Prut mi vyhovoval.

 

 

výrobní řada Spiker

Jožka a Martin Foltýn (Norstream tým)  Ohlednutí za podzimním lovem dravců na Spikery

 

Od října jsme měli možnost otestovat dva kratší a jeden delší pstruhový prut.

Byla to nová řada Spiker. V označení 602L, 662L, 732L v gramážích 2 – 10 g.

V tu dobu byly pstruhové řeky již hájené, proto jsme jezdili testovat duháky a siveny na soukromé stojáky. Tlouště, boleny a menší candáty na řeky poblíž našeho bydliště. Martin zkoušel většinou kratší pruty a já delší.

 

Během lovu jsme si je navzájem půjčovali, předávali si informace a zkušenosti.

V průběhu  vycházek jsme pruty testovali v různých podmínkách na různých řekách a na všechny možné nástrahy.

Došli jsme k závěru, že jsou to zdařilé pruty hlavně na lov s rotačkou od velikosti od 00 až po velikost 2. Dále woblery hlavně do 5 cm a menší plandavky.

Nejdelší Spiker z této testované řady dostává  pochvalu za lov na velkou vzdálenost. Přes citlivou špičku dává rybáři vnímat i ty nejjemnější záběry opatrných ryb. Dobře pracuje po celé délce a tím umožní perfektně vykrýt všechny výpady zdolávaných ryb. Bezproblémově lze proseknout ryby i na velkou vzdálenost.

Na tento prut jsme použili naviják velikosti 2500 a vlasce jsme zkoušeli o různých průměrech. Ideální se nám zdá průměr 0,14 – 0,16 mm. Tuto sestavu taky všem doporučujeme.

 

Kratší Spikery jsou určeny na lov v řekách, ze břehu tak i při brození. V době kdy jsme pruty testovali tak už jsme  chytali  boleny a tlouště většinou  ze břehu. S pruty se dá velmi dobře a přesně nahazovat s nástrahami od jednoho gramu výše. Doporučujeme na ně používat spíše rotačky a  menší woblery, tady vidíme jejich silnou stránku.  Na kratší Spikery jsme použili navijáky velikosti 2000 a vlasce 0,12 – 0,14 mm. V rychlejší vodě, kdy je potřeba dobře zaseknout a neztratit kontakt s lovenou rybou se výborně osvědčily. Spikery Vám určitě pomohou ke krásným úlovkům jako nám a nemusíte se s nimi bát vyrazit i na větší pstruhy do divokých  řek.

 

Celková rekapitulace za loňský podzim na jedničku. Pruty nám dobře seděly v ruce, mají líbivý design a snesou i větší zátěž. Blanky jsou osazeny novým typem oček, přičemž spodní očko má průměr 20 mm a to nám umožňuje delší hody. Rukojeť je tvarově podobná starší řadě Arealu, což nám vyhovuje.  Spiker má oproti Arealu více špičkovou akci a silnější spodní díl, což mu dává větší rezervu při práci prutu s většími rybami. Nízká cena těchto kvalitních prutů Vás také jistě potěší.

Už se nemůžeme dočkat  na jarní zahájení pstruhové sezony, kdy Spikery na krásných řekách jižní Moravy natvrdo ověříme.

 

 

Oto Hlaváč: Spiker SPS-802ML

 

Prut Spiker tohoto typu a délky jsem si specielně k testování vybral k chytání duháků na velké dálky s plandavkou od 2 do 10 g. Pro větší jistotu v síle náhozů a nekompromisních záseků na velkou vzdálenost jsem použil vlasec 0,16 mm. A naviják s označením velikosti 2500, ovšem ve srovnání se značením navijáků Shimano, by použitý naviják měl velikost cívky tak 4000. Před vlastním ostrým závodním testem v Jestřabicích jsem proutek vyvedl s třpytkou TW 1 na štikový rybník a tloušťovou říčku, kde si své premiérové padesátky z vody vyndal bez absolutního zaváhání. Při vlastním závodě v Jestřabicích nezklamal a dokázal jsem s ním s vlascem 0,16 mm nahazovat o kus dál než nejbližší kolegové. Vzhledem k tomu, že ryby braly velice daleko od břehu, tak jsem ocenil, že měl prut veliké rezervy v zásecích a i na vzdálenost několika desítek metrů ryby po záseku seděly. Dvě ryby jsem na dálku cca 40 m dokonce omylem zasekl čistě za bok. Při závodě mi na přitahovanou plandavku zaútočila i krásně vypasená štika ve velikosti cca 80 cm, s použitou sestavou jsem ji po pár výpadech bez problémů dostal do podběráku – až tam mi to ukousla a cestou z podběráku mi ještě zamávala ocasní ploutví.

Použitý prut se kromě nastíněného chytání hodí každému rybáři, který loví střední vláčku se středně velkými a většími nástrahami. Prut disponuje dostatečně velkými očky na daleké hody. Akce je špičková, tvrdá a dává tedy prostor ke kvalitní práci s woblery a celková citlivost blanku dovoluje chytání s rotačkami nebo gumkami ideálně tak minimálně od 2 až 3 g. Prut klidně snese použití vlasce vyšší nosností v průměru nad 0, 20 mm. Výrobce pro převoz prutu použil snad nejkvalitnější převozové pouzdro ze své řady, které se v horní části uzavírá suchým zipem.

Závěrem bych prut zhodnotil vzhledem k jeho příznivé pořizovací ceně jako zdařilý a radost udělá každému rybáři, který se věnuje chytání ryb, které jsou pro nás ultralightové rybáře bez velkého štěstí nepřekonatelnými soupeři.

 

 

výrobní řada Dynamic CZ

 

Pavel Franče: Zkušenosti s prutem Norstream Dynamic CZ 602 UL

 

Podle mých (bohužel krátkých) zkušeností bych tento prut označil jako „tloušťový“. Bohužel v době, kdy jsem ho měl k testování, již skončila klasická tloušťová sezóna, ale i přes malý počet chycených tloušťů to je dle mého názoru prut určený na tuto rybu.

 

Celkové provedení prutu odpovídá běžným zvyklostem prutů Norstream tzn. bez nejmenších připomínek - rozložení oček, tvar a materiál rukojeti, blank i celkové vyvážení prutu. Vzhledem k váze resp. „lehkosti“ prutu hluboce pod100 gjsem pro test používal naviják Abu Cardinal UL s váhou cca180 g, který sice neodpovídá kvalitou tomuto prutu, ale udělal z celé sestavy neskutečně lehkou kombinaci s váhou něco málo přes250 gs kterou je radost chytat.

 

Akce prutu je rychlá a přesná při náhozu, citlivá při vedení nástrahy („cítit“ jsou i rotačky nejmenších velikostí 0000), ale zároveň jemná a dává rybě čas na dobrání nástrahy.

Jako nejlepší nástrahy bych doporučoval rotačky do max. velikosti 1, woblery do cca5 cma hlavičky do váhy3 g. S těmito nástrahami není prut přehnaně zatěžován při náhozu a stavba prutu dovoluje i ty nejmenší nástrahy odhazovat na relativně velké vzdálenosti.

Jako ideální vlasec pro tento prut je průměr 0.08 nebo0.10 mm. Průměr 0.12 bych doporučil pouze v krajním případě (při testování prut několikrát zvládl bez problémů okouny hodně přes30 cm), protože stavba prutu umožňuje bezpečné zdolání i velkých ryb s vlasci do průměru0.10 mma při velkých rybách je jejich ztrátovost minimální. 

 

Shrnutí na závěr:

Cílová ryba – tloušť

Velikost navijáku resp. hmotnost max. 240g

Průměr vlasce do0.12 mm

Nástrahy – rotačky do velikosti 1, woblery do5 cm, hlavičky do3 g

Provedení prutu – vzhledem k jeho charakteru bez připomínek.

S cenovkou začínající číslicí 3 jsem doposud neměl podobný prut v ruce a můžu ho s klidem doporučit pro opravdovou UL vláčku.

Nedostatky:

Nic, pouze 2 kosmetické – ocenil bych na prutu očko pro uchycení nástrahy při transportu* a jiný materiál obalu na prut (materiál je relativně tvrdý a vždy jsem měl strach, abych nezlomil špičku :).

Doporučení:

Zajímalo by mě provedení a vyvážení prutu s dělenou rukojetí stylu Areal, Provokator

 

 

Oto Hlaváč: Dynamic CZ 662 UL

Dinamic CZ 662 UL

Dynamic CZ v délce 1,96 m jsem si vypůjčil na pozdněpodzimní chytání na svazovém pstruhovém rybníku a menší klidně plynoucí říčce. Podle informací od některých hrdých vlastníků tohoto proutku jsem na něj osadil lehoučký naviják Shimano MgS 1500 s návinem vlasce 0,12 mm a  navázal malého woblera imitujícího plouvoucího černého brouka nesoucí označení Kobun. Tento wobler byl takřka jediné na co místní ochytaní pstruzi reagovali. Prut chytání na wobler a následně na malou plandavku zvládal bez ztráty kytičky. Oproti předešlé řadě Dynamiců tento prut má více špičkovou akci, tužší střední tělo a je podle mého názoru při záseku a zdolávaní ostřejší, při zdolávání pstruhů okolo 30 cm jsem s ním měl velkou rezervu a pstruhy lehce nad 20 cm není problém prostě zvednout z vody. Při zdolávání byl nutný razantní zásek a nekompromiskní zdolávání, při kterém jsem ovšem o vlasec 0,12 mm nemusel mít strach. Po půldenním chytání jsem si na prut zvykl, korek použitý k uchycení navijáku je příjemný, ovšem problém jsem měl díky nízké teplotě okolo 0 °C s plastovým uchycením navijáku Fuji (použité i u prutů Provokator a Spiker)  části prstů na spodní straně prutu studí prostě o kus více než by tomu bylo na korku nebo pěnovce. S použitými nástrahami se mi nahazovalo velice dobře.

Druhou polovinu dne jsem trávil na avizované 10 m široké říčce a hluboké 1 až 2 m s mírným průtokem. Brali okouni 15-20 cm vzhledem k teplotě velice opatrně a jen na miny nástrahy, zkoušel jsem smáčka na 1 g hlavičce, mikronymfy na wolframové hlavičce 0,75 g a marmyšku s umělou patentkou. O zkoušení délky náhozů nemůže být na této malé říčce řeč, ale s přesnotí umísťování náhozů k druhému břehu i s těmito nástrahami hluboko pod udávanou odhozovou hmotnost jsem byl spokojen. Citlivost rozeznání záběrů zřejmě i díky předimenzovaném vlasci nebyla úplně ideální a se smutkem jsem si přál mít v ruce jemnější prut, ovšem i přes tento nedostatek jsem si s prutem dokázal tyto malé ryby slušně zachytat s uvědomělým prochytáváním nerovností dna.

Závěrem bych tento prut po jednodenním chytání označil jako medium/heavy ultralight pohle mého názoru k použití na menší woblery, třpytky od velikosti 00 a gumy ideálně od 1,5 g s vlascem 0,12 – 0,14 mm.

 

 

 

* o vyjádření k absenci ,,oček“ na uchycení nástrah u některých typů prutů jsem požádal pana Václava Lukeše (zástupce společnosti Norstream pro Čechy) a ten mi uvedl následující vysvětlení, které jistě platí i pro ostatní uhlíkové pruty: Pruty jsou zpracovány pomocí speciální technologie UTC spékání uhlíku, což dává prutům velkou pružnost a rychlost, na druhou stránku jsou pruty velmi křehké. Jak v hodnocení uváděla většina, v prutu jsou cítit velmi citlivé vibrace a sebemenší drbnutí se přenáší do rukojeti prutu, tento efekt je bohužel oboustranný, takže pokud si rybář dá do očka nymfu na 2 g hlavičce, která bude při přechodu klepat do prutu, tak se toto klepání přenáší do citlivé špičky, při větší hlavičce to může způsobit narušení struktury blanku a může dojít k postupné únavě a v horším případě dojde po dlouhodobém využívání tohoto způsobu zachycování nástrahy k prasknutí špičky. Klepání do blanku není pro prut vůbec dobré. Pokud se umístí nástraha do prvního velkého očka, tak má nástraha dostatek místa na pohyb a nedotýká se blanku prutu. Bohužel tuto informaci spoustu rybářů neví a u těchto velmi citlivých prutů je to spíš na škodu, k těmto prutům se musí přistupovat s velkou opatrností, kterou vám prut vrátí svou kvalitou, rychlostí a odolností při zdolávání větších ryb.   

www.norstream .cz

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.