0,00 Kč s DPH

JAK JSEM POZNAL DELALANDE

 

Vše nastartovala dosud asi nejobsáhlejší publikace o candátovi s názvem „Úspěšné chytání candáta“ od Oliviera Portrata. Už nevím kolikrát  jsem knihu četl, snažil se pochopit jednotlivé kapitoly a v duchu si je převáděl do rybářské praxe. Ale naprosto přesně si pamatuji, když jsem knihu poprvé otevřel, listoval v ní a se zájmem sledoval špičkové fotografie ulovených dravců. A už tehdy jsem si všimnul, že většina fotografií candátů ulovených na gumovou nástrahu má něco společného. Byla to dosud pro mě neznámá nástraha. Gumová rybička s děrovaným ocáskem ve tvaru otazníku, který je na  konci rozvětvený, mě logicky začala zajímat.

Zjistil jsem, že se jedná o téměř legendární Sandru od firmy DELALANDE. Ale bohužel sehnat Sandru u nás v ČR se mi nepodařilo. Tak jsem se musel spokojit s imitacemi jiných výrobců rybářských nástrah.

Hrdým majitelem svého prvního originálu jsem se stal až o pár let později, když jsme při honbě za candáty navštívili španělské Rio Ebro. Při prohlídce místního „krámku s nástrahou“ jsme v nepřeberném množství gum snad od všech výrobců objevili Sandru v populární barvě red head. Euro za kus.  Za tu cenu, nekupto J. Co eura dovolila, naplnil jsem krabičku. Musím podotknout, že jedna z těch, které jsem tenkrát před pěti lety ve Španělsku pořídil, má stále čestné místo v mé krabici s gumovými poklady. Tato byla povýšena na talisman a do vody už asi nikdy nepoletí.

Přiznám se, že od nové nástrahy jsem hodně očekával. Materiál, ze kterého je Sandra vyrobena, je na rozdíl od mnou doposud používaných imitací zcela odlišný – měkčí a pružnější. Dovoluje několikrát přepíchnout jigovou hlavičkou a dravec ji hned neroztrhá při prvním kontaktu.

Manželčin candát z přehrady Emblase de Mequinenza na řece Rio Ebro na můj první originál.

 

Když se Sandra dostane do pohybu, ocas se natáhne a i při velmi nízkých otáčkách navíjení se pro ryby svůdně rozvlní. Ocas ve tvaru otazníku vytváří velmi velké amplitudy vln, které produkují silné nízkofrekvenční vibrace. Díky těmto vlastnostem se nástraha stává velmi variabilní a umožňuje různé způsoby prezentace. Od smýkání po dně, přes volné vedení sloupcem až po vertikální rybolov podél skal.

Obecně známé pravidlo při lovu dravců je, že daleko snáz nasají lehkou nástrahu než velkou a těžkou. Ale začátkem už několikáte dravcové sezóny a během léta se mi při lovu candátů osvědčilo chytání s přetíženou Sandrou v kombinaci s takzvaným oráním dna. Chytám na hloubce okolo pěti metrů s použitím pletené šňůry. Erie jig mám vzhledem k hloubce vody o několik gramů těžší než by měl být. Už samotná přetížená Sandra řítící se rychle vodou je pro candáty zajímavá. Po dopadu přitahuji nástrahu úplně po dně, kdy těžká hlava zvedá obláčky sedimentu a každou překážku cítím přes prut až v ruce. Sandru ale nepřitahuji stereotypně. Snažím se využít pauz a krátkého zrychlení, při kterém rozvíření dna či nečekaný hluk probouzejí candáty k útoku. I při tomto způsobu vedení může být záběr veden s velkou razancí nebo naopak se jedná o velmi jemné popotažení. Ani velcí dravci totiž neberou nástrahu tak prudce, jak si to my přejeme. Zvláště hned po náhodu, během propadu nástrahy ke dnu, musíme zůstat ostražití. Je dobré šňůru dobržďovat rukou, ve které cítíme jakékoliv zastavení či kopnutí. Kdykoliv si nejsme úplně jisti, je dobré odpovědět zásekem. Zásek vedeme s určitou razancí, protože tvrdá hlava velkého candáta si to vyžaduje.

                   

Ale ani tento způsob není stoprocentní rada či návod k ulovení velkého candáta. S určitou samozřejmostí musíme stále sledovat chování lovících dravců a přizpůsobovat se jim způsobem prezentace své nástrahy.

Sandra má na rozdíl od klasického twisteru (podobný tvar otazníku) ploché tělo ve tvaru rybičky, a tak se s ní dá při lovu candátů (s použitím správné jigové hlavičky) využívat logické pokládání na bok.  Díky měkkosti materiálu, ze kterého je Sandra vyrobena, dovoluje dravci ji v klidu dobrat. Při tomto způsobu vedení využívám hlaviček s kloubovým spojením, které tolik neomezí pohyblivost nástrahy a vedení je daleko mnohotvárnější. Stává se mi, že nástrahu, která leží bez pohybu, odlepím ode dna a v tu chvíli na ni candát zaútočí a prokousne jí bříško. To se dá poznat podle zanechaných otisků jejích dvou psích zubů. Abych předešel neproměněným záběrům, umisťuji do Sandry přídavný trojháček.

     

Ale Sandra není jenom vynikající nástraha pro lov okounů, candátů, štik a sumců.

 

     

 

 

Má své využití i při mořském rybolovu. Když opomenu klasickou přívlač s twisterovou hlavičkou, tak jsme při našichcestách na sever zjistili, že má velkou úspěšnost i jako přívěsná nástraha nad pilkerem.

 

                              

 

Chod Sandry při vertikálním rybolovu se i pro mořské ryby stává zajímavý. Pro mořský rybolov je výběr správné barvy rozhodující.

V sortimentu firmy Delalande však není  jen legendární sandra. Do České republiky se dováží i další nástrahy z jejich širokého sortimentu.  Aktuální nabídku naleznete na  http://www.privlac-shop.cz/delalande/

    

Od tohoto výrobce jsem měl možnost vyzkoušet některé nástrahy z jejich širokého sortimentu:

Globulus

Tato nástraha mi připomíná vážku nebo vranku. Malá křídla stabilizují nástrahu ve vodě, přičemž ocas vydává jemné vibrace. Dá se využít na drop shot i klasické vláčení.

 

 

Skeleton

Velmi flexibilní nástraha, která má díky svému tvaru vynikající chod vodou. Vhodná pro lov všech dravých ryb. Výrobce udává, že dosahuje výborných výsledků i při mořském rybolovu.

Buster Shad

Je to v detailu výborná nástraha. Zúžený střed těla jí dává větší pohyblivost při tažení vodou. Je dobrá pro říční rybolov.

                 

Shad GT

Má tvar klasického kopyta. Tato měkká nástraha je vhodná pro lov ve stojatých i tekoucích vodách. Přitažlivá pro všechny dravé ryby.

Meeki

Řadí se mezi aktivní nástrahy. Díky tvaru svého ocasu je vhodný pro pomalé vyťukávání i rychlé tažení vodou.

Drop Shad

Je to speciál vyvinutý pro lov drop shotem, ale dá se velmi dobře použít i při klasickém jigování. Ve vodě se dobře oživuje. Neodolatelný pro candáta a okouna.

Lancon ZX

Výhoda tohoto velkého smáčku je, že se dá použít při lovu v celém vodním sloupci i u hladiny.

 

Skiny Shad

Vhodný pro lov candáta a štiky. Díky zúženému středu těla má velmi dobrý chod ocasu ve tvaru kopýtka.

Glider Shad

Má podobu klasického smáčku, kde ocásek ve tvaru vidličky svými mikrovibracemi dokáže dravce vyprovokovat k útoku.

 

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.