0,00 Kč s DPH

Lov na dírkách

V mrazivých zimních dnech, kdy je již většina vod pokryta ledovou krustou, nemusíme nutně sedět doma v teple obývacího pokoje. Můžeme se vypravit na zamrzlé hladiny soukromých nádrží, kde se smíDírkové zátiší lovit i pod ledem. Tento druh rybolovu se u nás v posledních letech stává stále populárnější. Lov na dírkách se v posledních letech proměnil ve vyhledávanou komerční záležitost, našel si své příznivce a i obchodníci dokázali rychle zareagovat a nabízejí vše potřebné k provozování ,,dírkařiny.,.

Existuje už hodně rybářů, kteří propadli kouzlu tohoto lovu a celou sezónu netrpělivě čekají na první zámrz. Ale opatrnost je na místě, protože základem tohoto způsob rybolovu je kvalitní led. Sice majitelé soukromých vod provozující dírkaření nepustí při špatné kvalitě ledu lovce na zamrzlou vodní plochu, ale musíme si v první řadě uvědomit, že jen mi sami jsme zodpovědní za vlastní bezpečnost a neměli bychom zbytečně riskovat.

Podstatný je i rozestup mezi lidmi na ledě. Zvýšené opatrnosti musíme dbát i při vrtání otvoru, na což se v průběhu lovecké horečky často zapomíná. Na naše zaváhání nás led často upozorní hlasitým zapraskáním, spoléhat se na to však nedá a jistě by si nikdo z nás nepřál okusit teplotu vody pod ním.

Pod Důležité je dodržovat bezpečnou vzdálenost od ostatních rybářůledem se běžně loví pstruzi, siveni, okouni, jeseteři, štiky, candáti a výjimkou není ani bílá ryba. Každá ryba má své specifické chování. Například siveni se rádi zdržují poblíž břehů, duháci zase více na hloubce (u hran zlomů). Proto je dobré si vyvrtat více děr v různých hloubkách. Mnoho rybářů dělá tu chybu, že při lovu zůstávají na jednom místě. Proti této strategii však stojí i skutečnost, že ryby i pod ledem mění svá stanoviště a vyhledávají potravu v různých místech nádrže.

Po vyvrtání díry je dobré jí věnovat trochu pečlivosti a pořádně ji očistit od ostrých okrajů. K tomu se používá šnekovice vrtáku, ne jeho ostří (nože). Velmi to oceníte, když zdolávaná ryba krouží po obvodu otvoru. K vybrání ledu z dírky je lepší použít naběračku než holou ruku. A praktický je i kousek molitanu (karimatky) na který si během zdolávání můžete kleknout a případně i polystyren pod nohy, dá se tím částečně oddálit jejich promrznutí.

Základní vybavení se skládá z dírkového prutu, malého navijáku, slabého vlasce, indikátoru záběru a nástrah. Na trhu je již mnoho sériově vyráběných prutů, s délkou od 40 – 80 cm, takže si vybere každý podle svého vkusu. Naviják nám stačí menších rozměrů, ale hlavní je dobře fungující brzda. Během lovu je dobré několikrát zkontrolovat jestli nezamrzla. Vlasce používáme tenké 10 nebo 12. Ryby jsou v zimě při přijímání potravy opatrnější a na tenkém vlasci dobře pracuje i gramová marmyška.

 Základní vybavení na dírky

Indikátor záběru – dají se použít dva způsoby. Jedním je malý splávek zatížený bročNěkdy je potřeba být trpělivým...kem s jednoháčkem na konci. Tímto způsobem se většinou chytá s červíkem, hnojáčkem, těstem, kouskem sýra, krevetou nebo se dá i nastražit granule. Je nutné zkoušet různé hloubky a hledat rybu ve sloupci i u dna. Druhým typem je kousek pružinového drátu s očkem. Na špičce prutu nejsme schopni identifikovat opravdu jemné záběry a tento signalizátor nám to umožní. Dá se použít i místo splávečku tak, že nástrahu spustíme ke dnu a sledujeme drátek. Dále, třeba na sestavu drop shot, umístíme kousek krevety, zátěž pustíme na dno. Nástraha je kousek nade dnem a dírkový prut s pružinovým indikátorem využijeme jako takový malý feeder. V neposlední řadě můžeme pružinkový indikátor využít při dírkové přívlači, zejména při chytání s marmyškou. Při tak zvaném vyťukávání nám velmi zjemní pohyb marmyšky a zaznamenáme na něm i jemné klepy. Vyplatí se nám i nepřetržité sledování pohybu vlasce, některé záběry mohou být zcela nepostřehnutelné a na vlasci vidíme, jak jede do strany.

Při přívlači pod ledem můžeme s úspěchem použít marmyšky, smáčky, nymfy, raky a mikrotwistery. Důležité při chytání s marmyškou je, že ji nesmíme přetížit nástrahou (červi, twistřík….) jinak by přestala pracovat. Při použití kulatější marmyšky docílíme agresivnějšího pohybu a při protáhlejší zase naopak klidnějšího. Přirozené nástrahy na marmyšce nepotřebují tolik pohybu jako umělé. Umělé nástrahy např. smáček umíst... pak se může dostavit pěkný úlovek.ěný na marmyšce je ve vodorovné poloze a má jemnější pohyby než na jigové hlavičce. Většina ryb chycených na marmyšku bývá zaseknuta na okraji tlamy. Při použití umělých nástrah je pravidlo, že za slunného počasí se používají přírodní vzory nebo průsvitné barvy a za zataženého výrazné barvy. Ale s barvami to chce experimentovat – co fungovalo dopoledne, odpoledne už nemusí platit. Dále to chce si hrát s hloubkou, ryby nejsou vždy na dně, ale mnohokrát můžou být přímo pod ledem. Vyplatí se také zkoušet více prezentací nástrahy, někdy chtějí agresivnější pohyb a jindy zase téměř nehybný.

Pokud se nám podaří rybu přesvědčit k záběru, úspěšně zdolat, ale nechceme si ji ponechat, snažíme se ji vyháčkovat ve vodě a nepokládáme ji na sníh a led. Když už se nám to takhle nepodaří a musíme ji uchopit tak mokrou holou rukou, nikdy ne v rukavicích, ryba by měla pouze malou šanci na přežití.

I takový jeseter se dá ulovit pod ledem

Už nezbývá než doufat, že bude pořádně mrznout a bude se dát brzy bezpečně vyrazit na led. Přejeme Vám hodně krásných a netradičních zážitků, o které není většinou na dírkách nouze.

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.