0,00 Kč s DPH

NETRADIČNÍ WOBLERY

Je tomu již pár let, co jsem propadl sbírání woblerů různých tvarů a velikostí. Tyto takzvané „hardbaits“ mi prostě učarovaly a pokaždé když narazím na nějaký netradiční wobler, neodolám a musím si jej pořídit do své malé sbírky. Záměrně píšu, že jsem propadl sběratelské vášni, protože když se na některé kousky podívám, je více než pravděpodobné, že v našich podmínkách na ně pramálo chytím, ale zase si říkám, že budou ve vodě jistě neokoukané a tak se může splést i stará zkušená ryba. Několikrát do roka se tedy snažím woblery „provětrat“ a pokochat se jejich zajímavým chodem.

Jako většina sběratelů mám touhu se svými „krasavci“ pochlubit a proto bych Vám rád v tomto článku představil několik kousků, které jsou podle mého názoru nejzajímavější a myslím si, že většina vláčkařů je v brašně běžně nenosí. Mohu se však samozřejmě mýlit.


  Oliheň - SquiddyOliheň

(Blue Fox, 10 cm, 11g)

Tento kousek jsem si koupil, když jsme byli na candátech ve Španělsku. Oliheň sice působí v našich vodách sice velmi netradičně, ale její chod je velmi zajímavý a atraktivní. Věřím tomu, že na tuto nástrahu se dá chytit ryba i v českých přehradách a rybnících a hned jak se mi to podaří, budu Vás o tom informovat.

  


Humr

 

Humr s klepítky – Lobster Runner

(čínská výroba, 6 cm, 6g)

K tomuto „rakovi“ jsem přišel na nejmenované internetové aukci. Nebyl drahý, protože o něj kupodivu nebyl velký zájem. Jistě by přiměl k záběru i mnoho rakožravých ryb, ale bohužel se u něj začala po první vycházce projevovat vada materiálu v podobě ztráty klepítek a mírného rozkližování tělíčka. Dál jej už netrápím a stala se z něj pasivní část mé sbírky.

    

  


 Rak

(neznámý výrobce, 7 cm, 6g)Rak

Druhý wobler ve tvaru raka, kterého mám. Od toho předchozího se sice liší tím, že nemá volná klepítka, ale kvalita zpracování je obdobná. Vzhledem k tomu, že očka na trojháček i na ukotvení vlasce jsou pouze pochybným způsobem vlepena do plastového tělíčka, nevěřím tomu, že kdyby na ráčka zabrala nějaká ryba, že bych ji vytáhl. Nejspíš by, chudák, skončila s přívěskem tvaru raka v tlamce. Stihl ho tedy stejný osud jako račího woblera s klepítky.


Tiny Torpedo

 

Tiny Torpedo

(Hedon, 5cm, 7g)

Jedná se v podstatě o typ propa. Jeho hlavním lákadlem je vrtulka rotující na konci tělíčka. Dá se využít zejména pro lov okounů a štik a osvědčil se mi jako velmi dobrá alternativa k běžným popperům. Tento wobler jsem si koupil v Holandsku, ale v současné době jsou Hedony dostupné už i u nás.

    

  


 Dvoudílná ploticeDvoudílná plotice

(výrobce bohužel neznámý, 9cm, 13g)

Dvoudílná napodobenina bílé ryby, původem také z Holandska. Tento wobler je svým charakterem jerk a má atraktivní chod, který se dá rozličně modifikovat. Může napodobovat prchající rybku, ale i rybku umírající, záleží jen na tom, jak se s ní na prutu pracuje. Stejný wobler měl bohužel i kolega z našeho redakčního týmu, ale osud tomu chtěl jinak a díky zákroku jedné štičky ho mám už jen já :)


 Maas Marauder

(Salmo, 2 Maas Marauder (2x Junior a jednou normální velikost)velikosti: Junior – 13 cm, 36g, běžná velikost – 19 cm, 80g)

Maas Marauder není nijak nedostupnou nástrahou, ale přesto se jich u nás moc nepoužívá. Nevím co má v originále tato nástraha napodobovat, ale mě svým chodem i vzezřením připomíná potkana, který plave ve vodě. A s těmi se u vody běžně setkáváme, tak proč by si na nich nemohly pochutnávat i kapitální ryby. Pak už je jen otázkou času, kdy se některá z nich zakousne i do jednoho z mých Marauderů.


Turbo Jack

 Turbo Jack

(Salmo, 18 cm, 90g)

Tohoto krasavce můžeme také běžně koupit i v našich podmínkách. Je to hladinový wobler, jehož tělíčko napodobuje štičku, místo ocasní části je však doplněno rotující ploutvičkou. Chod tedy působí podobně jako u propů, pouze tato nástraha díky své velikosti dělá trochu větší rozruch. Když se vede metodou stop&go, napodobuje lovícího dravce, pokud se jen plynule přitahuje, připomíná mi spíš malý motorový člun. U mého modelu je podle mě netradiční i barevné provedení, které by mohlo být velmi účinné na velké duháky :)

   


 Hladinové „speciály“

(Red Bass, 6,5 cm, 10g; Cikáda – Čína, 7,5cm, 14g)

Těchto woblerů mám několik typů a všechny mi přijdou zajímavé. Jestliže jsem Maraudera přirovnával k potkanovi, pak by se chod těchto nástrah mohl připodobnit k plavající myšce nebo k malému topícímu se ptáčkovi. To samozřejmě platí jen v našich podmínkách, podle vzezření lze soudit, že ve vodě vypadá podobně i topící se cikáda nebo larva některého velkého brouka. Těžkou soudit, ale výrazný úspěch s těmito nástrahami zatím nemám, může to však být jen tím, že jim nevěnuji dostatek času.

  Red bassCikada

      


 

 Hula popper

Hula popper

(Arbogast, 6 cm, 18g)

 

Tento typ popperu je běžně dostupný i u nás, ale u mnoha lidí jsem ho neviděl. Jedná se o tvrdší kalibr hladinové přívlače. Myslím, že jeho pukání je schopné poplašit i celou osádku středně velké nádrže, ale velká štika mu jistě nebude schopná odolat. Jen škoda, že jsem na ni při pukání s „huláčem“ ještě nenarazil.

  


 Wobble Pop

(Luhr Jensen, 5 cm, 3,5g)

Wobble PopTohoto popa jsem si pořídil na naší rybářské výpravě na Ebro. Je to asi nejkrásnější wobler, kterého mám. Byl ručně vyřezán i nabarven v Mexiku a působí na mě jako jeden z původních woblerů nezkažených moderními výrobními postupy. Toto je jediný wobler, který jsem ještě nehodil do vody a protože o něj mám strach, tak ho tam asi nikdy nehodím a nechám si ho vystavený na poličce.

 


 

Pokud máte doma také nějakého netradičního woblera a chtěli byste se s ním pochlubit ostatním, pak neváhejte a zašlete nám jeho fotku s krátkým popisem jeho vlastností a úspěchů na náš redakční mail info@privlac.net. My pak Vaše kuriózní nástrahy rádi zveřejníme na našem webu.

 

 

 

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.