0,00 Kč s DPH

PŘÍVLAČ VERSUS MUŠKAŘENÍ?

 Často poslouchám slova o etice lovu a povyšování jednoho rybolovného způsobu nad druhý. Jako by snad ten, kdo chytá na mušku, byl lepším člověkem než ten, kdo loví přívlačí, na položenou nebo na plavanou.

Tímto elitářstvím velice často trpí právě muškaři, i když i mezi nimi se jistě nachází pytláci porušující rybářský řád. U vody rozhodně neplatí to, že kRád muškařím ...do má v ruce muškařský prut, je automaticky „vznešenějším“ rybářem.

Dle mého názoru rozhodně nezáleží, zda rybář loví na přívlač nebo na mušku, ale jak se k rybě chová. Vždyť použiji-li jednoháček bez protihrotu na umělé nástraze, pak jde vzhledem k šetrnosti k rybám o zcela rovnocenné způsoby. Při použití trojháčků je situace poněkud jiná, tam může i při zvýšené opatrnosti dojít k horšímu zranění.

Ale proč se vlastně zamýšlím nad porovnáním přívlače a muškaření?

V dnešní době vznikají úseky určené pouze pro muškaře. Ne že by mi dělalo problém ulovit rybu muškařením a chtěl bych si tímto článkem léčit nějaký mindrák. Chci pouze poukázat na jistou diskriminaci lovců na přívlač. Když se zamyslíte, budu li rybář, který loví pouze na přívlač, mohu lovit na pstruhových a mimopstruhových vodách pouze... i vláčím. půl sezony. Ostatní rybolovné způsoby mohu provozovat celý rok a je jedno zda muškařím nebo lovím na položenou či plavanou.

Když budu v květnu lovit candáty na mušku při tření, a budu je pouštět, tak jsem se proti rybářskému řádu nijak neprovinil. Budu-li však stejného streamera tahat na přívlačovém prutu jsem již pytlák.

Není mi zcela jasné, v čem je rybář s muškařským prutem jiný. Je li to pouze v tom, že nahodí muškařským prutem, tak to není moc silný argument. Protože nahodit nějakých dvacet metrů muškařským prutem není zas tak složité.

Nechtěl bych, aby si někdo myslel, že chci chytat ryby při tření. To vůbec ne. Ale chci poukázat na minimální rozdíl mezi muškařením a přívlačí.

A nebo by jsme mohli založit úseky pouze pro přívlač, kam by neměly přístup muškaři!?

Doufám, že se tento článek nikoho nedotkne, ale spíše povede k zamyšlení. Případně vyvolá i smysluplnou debatu. Nebojte se tedy napsat Váš názor nebo jakýkoli nápad. Budeme vděční za každý příspěvek.

Přidat komentář

Přehled komentářů

  • Vláčka stream

    30.5.2015 16:46:09 | Martin Labe 9

    Ahoj to je opravdu pytláctví muškařit vláčecím prutem? Dle mého názoru (používám selský rozum) je technika lovu stejná (myslím mušku byť se závažím) jen používám jiné nářadí. Máte tuto informaci z ověřeného zdroje? Díky.

    Odpovědět

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.