0,00 Kč s DPH

 SUMEC

Nejprve bych chtěl podotknout, že se necítím být kdovíjakým specialistou na přívlač sumců. Ne, že bych tohoto krále našich vod cíleně neuvláčel, ale spíše se pro mě stává doplňkovou rybou při honbě za candáty.  Proto jsem při tvorbě tohoto článku použil nejen své postřehy, ale i rady a názory některých našich i zahraničních odborníků, ze kterých jsem při přípravách na sumčí výpravy čerpal cenné informace. K podrobnostem o vláčení sumců se však dostaneme až v příštím díle, následující řádky jsou věnovány biologickým charakteristikám sumců, jejich oblíbeným stanovištím a rozmarům. Před samotnou loveckou výpravou musíme přece svého protivníka dobře poznat po všech jeho stránkách.

Uvláčený sumec ...... je pro mě spíše zpestřením při honbě za candáty.

Stručný popis sumce jako takového

Sumec má robustní širokou hlavu, která představuje asi 20 % jeho charakteristicky protáhlého těla, které je zakončeno dlouhou ocasní částí. Tělo sumce nepokrývají šupiny, ale pevná a slizká kůže. Kůže je schopna i výrazMohutná sumči hlavané změny zbarvení, která rybě pomáhá se maskovat na různých typech dna. Vrstva slizu slouží jako ochrana před onemocněním a také umožňuje hladký pohyb mezi překážkami a balvany. Základní zbarvení těla je olivově zelené až hnědošedé se zřetelným mramorováním na bocích. Obloukovité čelisti jsou masivní a pokryté drobnými, ale pevnými kartáči zubů. Sumec má velmi malé oči a také poměrně špatně vidí. Ale tento handicap mu vynahradí dobrý sluch, čich a hlavně šest dlouhých vousů, které mu umožňují přesně určit původ vibrace ve vodě. Proto sumci bez problémů loví kořist i v podmínkách snížené viditelnosti.

Pohlavní dospělosti dosahují jikernačky mezi 4 – 5 rokem života. U mlíčňáků je to asi o rok dříve. Tito dravci se třou v období května a června, kdy teplota vody dosáhne 18 – 22 stupňů Celsia. Nejprve se samec postará o přípravu hnízda. Vybírá místa, kde se nachází dostatek podvodní vegetace (větví, kořínků atd.). Samice do něj pak naklade jikry a samec po oplodnění hnízdo vytrvale hlídá. V této době může být i hodně agresivní a útočí na vše, co se k jeho budoucím potomkům přiblíží. Zřejmě kvůli jeho drzosti při loupežných výpravách se pro sumce stává nepřítelem číslo jedna okoun. Pokud není odehnán či jinak odstraněn, pustí se s velkou chutí do sumčích jiker a plůdku a napáchá na nich velké škody. Jikry mají velikost kolem 3 mm a doba inkubace je při teplotě asi 20 stupňů Celsia průměrně 3 – 4 dny.  Vykulený plůdek, který vypadá jako pulci, se zdržuje v úkrytech a pomalu se rozplavává. Na počátku se malí sumci živí většinou larvami, červy a rybím plůdkem. Později malými i velkými rybami, slimáky, korýši, ale i loví i žáby, malé savce a ptáky. Po tření se sumci snaží co nejrychleji doplnit ztrátu energie, v tomto období jsou tedy velmi „žraví“.

Když se na hladině po dlouhém boji objeví něco takového...... pak má snad každý rybář upřímnou radost a může být na sebe po zásluze hrdý.

Sumec je teplomilná ryba a jeho aktivita klesá v chladnějším ročním období. Nejlépe mu vyhovují větší pomalu proudící až stojaté vody, tedy dolní toky větších řek s meandry a rameny, tůně, jezera a teplejší údolní nádrže. Na tekoucích vodách se sumec vyskytuje převážně v dírách a prohlubních nedaleko hlavního proudu a ve vyplavených tůních a ohybech, kde vzniká pomalu se točící vír. Mezi vynikající místa patří i podemleté břehy, vymleté prohlubně za mostními pilíři a splavy. V přehradách a jezerech hledáme sumce v korytě bývalého řečiště a v blízkosti terénních zlomů. Táhne jej to také do míst s padlými stromy nebo převislými větvemi stromů, které nabízejí stín a úkryt. Příhodnými stanovištěm jsou rovněž přítoky a střídání proudné vody s klidnou táhlou tůní.

Vyhřívající se téměř dvoumetrový sumec v pravém dolním rohu bral veškerá rybářova snažení s naprostým klidem a pomalu odplul.

Lov sumce není dán konkrétním obdobím, ale teplotou vody, která působí na metabolismus ryb. Tento druh ryby má rád co nejteplejší vodu, dalším doplňkovým faktorem v krmení sumců je vytváření kalorické zásoby na zimu. Sumec je na pokles teploty hodně citlivý a při větším teplotním výkyvu se může klidně stát, že nebudeme mít záběr i po dobu několika dní, přestože doposud sumci brali jako diví. Pokud teplota vody klesne pod 8 stupňů Celsia, sumec sníží aktivitu skoro na minimum a leží na dně téměř bez pohybu. Během tohoto zimního odpočinku se možnost jeho ulovení hodně sníží, avšak neznamená to, že na správně zvoleném místě nemůžeme dosáhnout kýženého výsledku.

Za normálních podmínek je nejlepší doba pro lov sumce od západu slunce, přes noc a brzy ráno. Ale můžeme ho ulovit také v průběhu celého dne, často i v pravé poledne – bez ohledu na to zda je zataženo nebo svítí sluníčko. Jedním z nejlepších období na sumce je letní noc.Když jsou vody zakalené a bahnité, tak bývají sumci aktivní po celý den. Při povodních se bílá ryba natlačí do břehů a vypluje na povrch, kde je více světla a kyslíku. Sumec ji zde pomocí vousů lehce zachytí a může ji bez problému a bez povšimnutí lovit. Příznivé podmínky pro lov sumce nabízí zejména teplé, podmračené a dusné dny, kdy je tlak stabilní nebo mírně vzrůstající. Samozřejmě „top“ faktorem je pokles tlaku před bouřkou. Ale najít nějaký klíč k tomu, kdy sumci zaručeně žerou, snad ani nelze. Dá se tomu ale částečně pomoci pozorováním a poznáním souvislostí. Sumec je ryba velmi náladová a inteligentní a každý den strávený u vody je v podstatě jiný. Myslím si, že se vyplatí to zkoušet za každého počasí a v každou denní dobu. Díky tomu můžeme být příjemně překvapeni a odměněni úspěchem. Jednou se nám při chytání sumců stalo, že den a půl nepřetržitě pršelo. Za celou tu dobu jsme byli neskutečně mokří a navíc bez záběru. A najednou, jako když mávne kouzelným proutkem, z ničeho nic ve tři hodiny odpoledne přestalo pršet a začalo doslova pálit slunce. A právě v tu chvíli přišel sumec.

Jak sumci reagují na změny

Zvyšující se hladina vody – sumec je velmi aktivní, vydává se na lov během dne, protože je více pravděpodobné, že najde všechny druhy potravy.

Snižující se hladiny vody – sumec není příliš aktivní, protože je nízké okysličení vody a je pro něho snazší chytit kořist s menším úsilím v tůních.

Konstantní hladina – chování sumce je stejné, na lov se vydává zejména v noci a přes den zůstává u překážek a v hlubších dírách.

Náhlé změny, vítr je proměnlivý – pokud je teplo, sumec vyplouvá lovit, když je zima, zbytečně neplýtvá energií.

 

Pokračování příště :)

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.